Instalacja OSMapy w zgodnych zegarkach marki Garmin naprawdę nie jest skomplikowana, co udowodnimy Ci w poniższym poradniku. Do przeprowadzenia procesu instalacji mapy oprócz urządzenia będziesz potrzebował kabel USB (ten sam który wykorzystujesz do ładowania swojego zegarka) oraz plik z mapą, który znajdziesz tutaj.

Które zegarki Garmin są zgodne z OSMapą? 

Amerykański producent posiada w swoje ofercie kilkadziesiąt modeli zegarków sportowych. Należy jednak pamietać o tym, że nie wszystkie zegarki Garmin posiadają możliwość wyświetlania map. Jeśli jeszcze nie dokonałeś zakupu zegarka, ale wiesz że mapa oraz związane z nią funkcje nawigacyjne stanowią dla Ciebie kluczowy priorytet, to pod uwagę możesz wziąć następujące serie i modele urządzeń.

Instalacja OSMapy w zgodnym zegarku Garmin

1. Pobranie mapy

Pierwsza czynność jaką musisz wykonać to pobranie mapy. Wyżej wymienione zegarki obsługują format .IMG i właśnie w takim formacie mapy znajdziesz na naszej stronie. Pobrana mapa znajduje się w spakowanym folderze (np. OSMapaPL-PODSTAWOWA-20210405V2.02_IMG.zip). W takiej postaci nie możesz jej zainstalować w zegarku, dlatego musisz rozpakować folder (wyodrębnić plik znajdujący się w spakowanym folderze). Do tego celu możesz użyć jednego z darmowych programów typu 7zip, WinZip, WinRar, The Unarchiver lub skorzystać z narzędzi wbudowanych w system operacyjny Twojego komputera (Windows, Mac OS).

2. Rozpakowanie folderu z mapą i zmiana nazwy pliku

Rozpakowany plik posiada nazwę gmapsupp.img (jeśli nie masz w komputerze włączonej widoczności rozszerzeń to będziesz widział samą nazwę gmapsupp). W tym miejscu zalecamy zmianę nazwy pliku z gmapsupp na np. osmapa (nie zmieniamy rozszerzenia pliku). Zmiana nazwy ułatwia odszukanie w przyszłości mapy w pamięci zegarka. Jest to szczególnie ważne jeśli planujesz dogrywać do zegarka inne mapy i dodatki typu nakładka z szlakami lub warstwicami.

3. Podłączenie zegarka do komputera

Mamy już gotowy plik z mapą na komputerze, zatem przyszedł czas na to żeby przenieść go do zgodnego urządzenia Garmin. Przy użyciu kabla USB podłączamy zegarek do komputera i czekamy kilkanaście sekund aż system rozpozna nowe urządzenie.

Zegarek Garmin Fenix 6 Sapphire podłączony do komputera

4. Skopiowanie pliku z mapą do zegarka

Ostatnią czynnością jaką musimy wykonać jest skopiowanie pobranego wcześniej pliku z mapą do folderu Garmin w pamięci zegarka. W przypadku systemu operacyjnego Windows nie ma żadnej filozofii. Otwieramy podłączony do komputera nowy dysk (najczęściej ma on nazwę danego zegarka, np. Dysk Fenix), odszukujemy na liście folder o nazwie Garmin i wklejamy do niego plik z mapą. Po zakończeniu kopiowania bezpiecznie wysuwamy urządzenie i odłączamy kabel USB od komputera.

Z kolei w przypadku komputerów z systemem operacyjnym Mac OS musimy skorzystać z darmowego programu Android File Transfer. Bez tego programu niestety system nie pokaże nam podłączonego zegarka jako dysk wymienny. Dalsza procedura przenoszenia pliku jest już taka sama jak przy Windowsie i polega na wklejeniu pliku z mapą do folderu Garmin.

Korzystanie z mapy w zegarku Garmin

Wymienione na początku tego poradnika zegarki Garmin posiadają fabrycznie zainstalowaną w pamięci mapę turystyczną Europy (Topo Active Europe). Mapa ta ma nadrzędny priorytet nad innymi mapami, które samodzielnie dogramy do zegarka. Dlatego po zainstalowaniu w urządzeniu OSMapy należy wejść w ustawienia mapy przypisane dla danej aktywności (np. Bieg, kolarstwo itp.), wyłączyć mapę Europy i włączyć OSMapę. Szczegółowo procedura ta została zaprezentowana w końcówce poniższego filmu.

Film instruktażowy

Opisane powyżej kroki prowadzące do zainstalowania OSMapy w zgodnym zegarku Garmin zostały zaprezentowane na poniższym filmie.